Pro rodiče

Milí rodiče,

tento výukový portál vznikl v nelehké době nouzové situace v České republice v roce 2020. Jeho účelem není jakkoliv suplovat působení základních škol, spíše si dává za úkol pomoci rodičům a následně i školám se vzděláním dětí právě v dané krizové situaci, kdy on-line materiály chybí. Dále má pomoci i učitelům, kteří nikdy nebo velice málo pracovali s multimediálními a on-line výukovými systémy, a ukázat jim jednoduché nástroje a postupy, jak s dětmi on-line komunikovat a předávat své znalosti.

S menšími dětmi můžete materiály procházel společně, starší by však vše mohly zvládnout sami.

Co zde bude:

  • Výuková videa (vložená z jiných zdrojů) – vytvořená buď přímo pro projekt nebo vybrána v souvislosti s daným tématem
  • Odkazy na další studijní materiály
  • Případně obecná jednoduchá cvičení

Co zde nebude:

  • Rozsáhlé výukové materiály
  • On-line testy a zkoušky

Pro tvorbu tohoto výukového portálu byly využity volně dostupné programy a systémy, případě jejich zkušební verze, které lze využít pro neziskové využití. Mezi ně patří CMS systém wordpress (wordpress.org), on-line služba youtube.com pro přehrávání videí a v neposlední řadě programy pro zachytávání dění na obrazovce počítače jako je zdarma OBS Studio (obsproject.com) či zkušební verze Bandicam (bandicam.com). Pro běžnou práci při nahrávání zvuku stačí zabudovaný mikrofon v notebooku.

Z placených programů, které jsou použity, je využit kancelářský balík MS Office 2016. Pro prezentaci jednotlivých témat je využit program MS Powerpoint, dále zde probíhá výuka MS Word a MS Excel. Celý tento balík lze nahradit opět volně dostupným SW OpenOffice.

Většina videí není stříhána, věrně simuluje živou výuku ve virtuálním světě. Je tomu tak, aby se učitelé nebáli sáhnout po těchto nástrojích a nemuseli se učit pracovat se složitějšími programy pro tvorbu on-line výukových materiálů. Své výtvory mohou prezentovat například za pomoci služby youtube.com.

Výukové materiály jsou zpracovávány lektory, učiteli nebo někým, kdo se dané problematice již nějakou dobu věnuje nebo věnoval.

Věřím, že každý z návštěvníků portálu si pro sebe vybere něco, co jej posune v jeho přístupu k on-line výuce dál, a děti získají přístup k ucelenému souhrnu chybějících znalostí.

od -roboLaada-