Tutorial pro učitele

Přátelé,

k tomu abychom mohli vytvořit v rychlosti interaktivní přednášku/výukový materiál, potřebujeme několik hlavních věcí.

Zpět na stránku pro učitele >>

PC/Notebook – já mám k dispozici notebook s OS Windows. Dále vámi zpracované výukové materiály, které budete prezentovat velmi podobně jako před žáky, když využíváte dataprojektor. K nahrání vašeho výkladu však budeme potřebovat SW, který bude zaznamenávat dění ve vašem PC společně s vaším výkladem. Případně můžete i vyžít webkameru a zaznamenávat i svoji mimiku. Využít lze například program OBS Studio (obsproject.com) nebo Bandicam (bandicam.com– doporučujeme). Teď se mrkneme, kde je nalezneme, stáhneme, nainstalujeme, spustíme, nastavíme a začneme nahrávat. Ve volné verzi programu Bandicam lze nahrávat jen 10 min. Pro start/stop nahrávání Lze využít klávesu (jak někteří říkají čudlík) F12.

edVIDEO 1 – instalace

OBS Studio není tak přehledné, práce s ním není jednoduchá. Pokud pro výklad stačí 10 minut, využijte Bandicam, případně výklad rozdělte na více částí.

edVIDEO 2 – spuštění a nahrávání Bandicam

edVIDEO 3 – spuštění a nahrávání OBS Studio

Dále budete potřebovat účet na Youtube. Sem musíte vaše video nahrát a nastavit mu patřičná práva. Jakmile bude video k dispozici, odkaz můžete zaslat žákům. Případně využít nějaké úložné webové místo, kde jej zveřejníte ve vašem příspěvku a můžete jej doplnit o text, případně další odkazy a pokud správce systému dovolí, nechat i nějaké dokumenty k stáhnutí. K tomu však opět můžete využít jiné úložiště a přidat jen odkaz. Pokud se rozhodnete spolupracovat se mnou, můžete zásobovat videi Váš předmět.

V případě zájmu o spolupráci mne neváhejte kontaktovat na info@roblaada.cz.

Ano, vše lze řešit jedním robustním e-learningovým systémem, jako je třeba Moodle. K provozovaní a správě takto sofistikovaného systému však nemáme prostor ani čas (ale možná tam skončíme 🙂 ). Projekt roboLaada.cz vznikl z náhlého popudu jak rychle pomoci učitelům v on-line výuce.

Můžete využít nafocené poznámky, programy jako je Powerpoint, Word, Excel…, nesmíte však pouštět žádné filmy, hudbu či materiály vytvořené někým jiným. A vkládat můžete i videa vytvořená jinde a třeba mobilním telefonem. Všechna videa zde byla vytvořena za pomoci programu Bandicam v jeho volné verzi, pro prezentace byl využit MS PowerPoint. Lze nahradit volně dostupným balíkem Open Office.